Patrick O'Brian - Master and Commander

 -   Jack Aubrey i Stephen Maturin - przewodnik do serii   -
   Wstęp

Bohaterowie powieści

Dowódca Sophie 1

Dowódca Sophie 2

Dowódca Sophie 3

Dowódca Sophie 4

Dowódca Sophie 5

Kapitan

   
Bohaterowie

Główni bohaterowie cyklu to Jack Aubrey, kapitan Marynarki Królewskiej, i jego przyjaciel, Stephen Maturin, lekarz, przyrodnik, i agent brytyjskiego wywiadu. Jack Aubrey jest uosobieniem żeglarza – otwarty i prostolinijny, wesoły i odważny, wszędzie szukający przyjaciół, na morzu pewien siebie i pełen pomysłów, a w przechytrzaniu wroga nie mający sobie równych, na lądzie czuje się nieco mniej pewnie, i tu koncentrują się jego życiowe problemy. Stephen Maturin to człowiek dobrze wykształcony, niezmiernie oczytany i inteligentny, władający wieloma językami, oprócz języka żeglarzy. Czasami bywa perfidny i złośliwy, zwłaszcza wcześnie rano przed pierwszą kawą.

Te dwie skrajnie różne postaci łączy wspólna pasja do muzyki i wspólny wróg, Napoleon Bonaparte, którego obydwaj bohaterowie poprzysięgli jak najprędzej wysłać do piekła. Każdy z nich stara się osiągnąć ten cel jak tylko najlepiej potrafi. Jack Aubrey - zatapiając, paląc i biorąc do niewoli okręty i żeglarzy francuskiej floty. Stephen Maturin – lecząc rannych i chorych żeglarzy brytyjskich, oraz rozbijając i dezorganizując siatkę francuskiego wywiadu, na morzach i w portach całego świata, od USA po Sumatrę.

Przygody kapitana Aubrey’a i doktora Maturina zabierają nas wszędzie tam gdzie rozkazy Admiralicji i knowania napoleońskiej floty zaniosły naszych dwóch nieodłącznych przyjaciół. Morze Śródziemne, Kanał La Manche, Francja, Hiszpania, Katalonia, Portugalia, Atlantyk, Brazylia, Minorka, Przylądek Dobrej Nadziei, Mauritius i Reunion, Indie, Malta, Morze Czerwone, Jawa, Sumatra, Australia, Bałtyk, Przylądek Horn, Peru, Chile, Boston, Halifax, Irlandia, to tylko niektóre z miejsc które odwiedzamy z naszymi bohaterami.
   

 

|     poezja śpiewana     |     Master and Commander     |     danek.net     |