Patrick O'Brian - Master and Commander

 -   Jack Aubrey i Stephen Maturin - przewodnik do serii   -
   Wstęp

Bohaterowie powieści

Dowódca Sophie 1

Dowódca Sophie 2

Dowódca Sophie 3

Dowódca Sophie 4

Dowódca Sophie 5

Kapitan


   
Master and Commander - Dowódca "Sophie"

2.

Minorka i Port Mahon okupowane były przez Anglików większą część XVIII wieku. Właśnie w Port Mahon Jack Aubrey i Stephen Maturin spotykają się po raz pierwszy. Jack pomieszkuje w hotelu “The Crown”, zbudowanym w roku 1750, kiedy Minorka była już pod brytyjskim panowaniem. Czeka na obiecany mu okręt, ale sam zbytnio nie wierzy, że mętne obietnice Admiralicji kiedykolwiek się spełnią. Jego dni upływają na odwiedzaniu urzędów Royal Navy, koncertach, i uwodzeniu żony swojego przełożonego, admirała Harte.

W podobnie nieciekawej sytuacji znajduje się doktor Stephen Maturin. Jego jedyny pacjent, a zarazem powód przybycia na Minorkę, umiera zanim Maturin ma szansę się nim zająć. Pieniądze się kończą i doktor przeprowadza się ze swoim skromnym dobytkiem na pobliskie wzgórza, nie chcąc ryzykować oficjalnego wyrzucenia z wynajmowanego pokoju. Wciąż jednak odwiedza codziennie Port Mahon, z nadzieją, że wydarzy się coś, co nada jego życiu nowy kierunek.

Tak więc nasi bohaterowie mają wiosną 1800 roku wiele wspólnego, obydwaj potrzebują tego samego - pieniędzy, zatrudnienia, uśmiechu losu. Po raz pierwszy spotykają się na koncercie w domu gubernatora Port Mahon, gdzie Jack Aubrey doprowadza Maturina do wściekłości, wystukując na kolanie rytm wykonywanych utworów. Następuje krótka wymiana zdań i dwaj nieznajomi rozstają się w nie najlepszych nastrojach. Po powrocie do swojego hotelu, Aubrey znajduje list z promocją na dowódcę Sophie, i natychmiast zaczyna przygotowania do wyjścia w morze.

Na drugi dzień, już w nieco lepszym humorze z powodu promocji i perspektywy własnego statku, Jack spotyka w mieście Maturina, i zaprasza go na wspólny posiłek. Już w pierwszych minutach znajomości wychodzi na jaw że Stephen jest lekarzem, i Aubrey zaczyna zastanawiać się nad zatrudnieniem go jako lekarza pokładowego. Rozmowa toczy się dalej, i pomiędzy mężczyznami zawiązują się początki przyjaźni. Kiedy okazuje się, że obydwaj nie tylko uwielbiają muzykę, ale też grają na skrzypcach i wiolonczeli, Aubrey przedstawia swoją propozycję. Zaskoczony Maturin wstępnie przyjmuje ofertę, i rozstają się w jak najlepszych stosunkach, umawiając się na kolejne spotkanie, na którym omówione mają być szczegóły.

Ciąg dalszy
   

 

|     poezja śpiewana     |     Master and Commander     |     danek.net     |