Patrick O'Brian - Master and Commander

 -   Jack Aubrey i Stephen Maturin - przewodnik do serii   -
   

  

Wstęp

Bohaterowie powieści

Dowódca Sophie 1

Dowódca Sophie 2

Dowódca Sophie 3

Dowódca Sophie 4

Dowódca Sophie 5

Kapitan


   
Master and Commander - Dowódca "Sophie"

3.

Po kilku dniach Sophie jest już na morzu, konwojując grupę statków handlowych do Cagliari, a potem do neutralnego portu Leghorn (Livorno) w Toskanii. Stephen Maturin zapoznaje się z realiami życia na morzu, i udowadnia jak dobrze mieć na pokładzie prawdziwego lekarza, a nie "byłego pomocnika rzeźnika". Wykonując kilka skomplikowanych zabiegów chirurgicznych, między innymi trepanację czaszki, szybko zdobywa sympatię całej załogi.

Spotkanie z Lordem Keith’em owocuje nowymi rozkazami i rejsem, w którym Sophie ma przeszkadzać francuskim i hiszpańskim statkom handlowym od Genui po Cape Nao. Aubrey traktuje ten rozkaz bardzo poważnie, i w krótkim czasie Sophie staje się sławna, jednocześnie napełniając kieszenie admirała, swojego dowódcy, i całej załogi, i siejąc postrach wśród drobniejszej floty handlowej i wojennej, hiszpańskiej, katalońskiej, i francuskiej.

Mija kilka tygodni rejsu, w czasie którego Jack Aubrey uprzykrza się jak tylko może Hiszpanom i Francuzom. Widząc że Sophie bawi się w kotka i myszkę z okrętami wojennymi oficjalnie patrolującymi lokalne wody, hiszpańscy handlarze przekonują wreszcie rząd, że coś trzeba zrobić z tym nowym przedsiębiorczym dowódcą. Fregata Cacafuego zostaje specjalnie uzbrojona, zaopatrzona, i wysłana na poszukiwanie Sophie. Pierwsze spotkanie kończy się oszukaniem Hiszpanów – Aubrey przemalowuje swój statek i udaje, że Sophie jest dońskim brygiem handlowym. Jako dodatkowy element fortelu, Maturin prosi Hiszpanów w Cacafuego o pomoc, sugerując, że być może na pokładzie brygu panuje dżuma. Cacafuego czym prędzej oddala się od Sophie, nie chcąc ryzykować zarazy na swoim własnym pokładzie.

Ciąg dalszy
   

 

|     poezja śpiewana     |     Master and Commander     |     danek.net     |