Patrick O'Brian - Master and Commander

 -   Jack Aubrey i Stephen Maturin - przewodnik do serii   -
   Wstęp

Bohaterowie powieści

Dowódca Sophie 1

Dowódca Sophie 2

Dowódca Sophie 3

Dowódca Sophie 4

Dowódca Sophie 5

Kapitan

  
Master and Commander - Dowódca "Sophie"

4.

Po powrocie do Port Mahon i krótkim rejsie do wybrzeży Afryki z rozkazami dla szwadronu dowodzonego przez Sir Sidney Smith’a, Sophie wraca na Minorkę i zaczyna kolejny rejs w stronę hiszpańskich brzegów. Atakuje kanonierki chroniące wejścia do Barcelony, i jak poprzednio prześladuje lokalne statki handlowe.

Wreszcie pewnego ranka, niedaleko katalońskiego wybrzeża, Aubrey spotyka znowu starą znajomą Cacafuego. Tym razem nie próbuje już uniknąć walki, wręcz przeciwnie, używa wszystkich możliwych forteli żeby podejść jak najbliżej hiszpańskiej fregaty, i w ostatniej chwili rozpoczyna atak. Wyposażona w trzydzieści dwa działa Cacafuego, z ponad trzystoma ludźmi załogi, broni się zacięcie.

Po krwawym starciu, w którym ginie wielu żeglarzy Sophie (między innymi jej pierwszy oficer), ale jeszcze więcej Hiszpanów, fregata zostaje wreszcie zdobyta i odprowadzona do Port Mahon. Jack Aubrey staje się momentalnie sławny wśród kolegów po fachu, wszyscy kapitanowie na Minorce składają mu gratulacje, obiadom i celebracjom nie ma końca.

Jedyną osobą, ktora nie podziela ogólnego entuzjazmu względem młodego dowodcy, jest admirał Harte. Podejrzewając, że Aubrey spędza wieczory z jego żoną, a jednocześnie będąc zbyt tchórzliwym żeby załatwic sprawę honorowo, Harte postanawia zniszczyć Aubreya w inny sposób.

Admirał opóźnia oficjalne listy z wiadomością o zdobyciu Cacafuego, a jednocześnie umniejsza zasługi Aubreya, twierdząc, że hiszpanska fregata nie była prawdziwym okrętem wojennym, tylko wynajętym bukanierem. W swoich knowaniach, Harte wysyła Sophie najpierw na Maltę, gdzie bryg zostaje odremontowany, a po powrocie na Minorkę rozkazuje Aubreyowi żeglować na Gibraltar z pocztą. W ten sposób efektywnie kończy się środziemnomorski rejs Sophie. Jack Aubrey i jego załoga czują się oszukani, ale nie mogą nic zrobić, tylko podporządkować się rozkazom admirała.

Ciąg dalszy
      

 

|     poezja śpiewana     |     Master and Commander     |     danek.net     |