Patrick O'Brian - Master and Commander

 -   Jack Aubrey i Stephen Maturin - przewodnik do serii   -
   Wstęp

Bohaterowie powieści

Dowódca Sophie 1

Dowódca Sophie 2

Dowódca Sophie 3

Dowódca Sophie 4

Dowódca Sophie 5

Kapitan

  
Master and Commander - Dowódca "Sophie"

5.

W swojej złości na admirała Harte, Jack Aubrey interpretuje jego rozkazy w sposób bardzo liberalny. Po drodze atakuje i podpala trzy hiszpańskie statki, zacumowane na przystani. Wyładowane oliwą, płonące okręty rozjaśniają nocne niebo. Ogromna łuna widoczna jest również z pokładu okrętów Formidable, Indomptable, Desaix i Muiron, francuskiego szwadronu pod rozkazami admirała Linois.

Na widok przeważających sił szwadronu, Aubrey próbuje oddalić się od Francuzów. Oni jednak, mając nie tylko przewagę liczebną, ale i skuteczniejsze, lepiej zbudowane okręty, szybko redukują dystans i zaczynają ostrzał Sophie. Aubrey próbuje różnych sztuczek, włącznie z przepływaniem pomiędzy ścigającymi go okrętami, w nadziei, że uda się mu wykręcic z francuskiej niewoli. Po wyrzuceniu za burtę dział i zapasów wody, Jack zauważa, że scigający go najbliższy francuski okręt dogania go, chociaż nie rozwinął nawet jeszcze wszystkich swoich żagli. Zrezygnowany, wyrzuca za burtę dokumenty okrętu i poddaje się Francuzom, nie chcąc narażać załogi na nierówną walkę z czterema większymi jednostkami.

Pierwsze dni we francuskiej niewoli Jack Aubrey i jego załoga spędzają na pokładzie Desaix, dowodzonego przez francuskiego kapitana Christy-Palliere, który jak może próbuje ułatwić ten trudny czas angielskim oficerom. Francuz mówi dobrze po angielsku; w rozmowie okazuje się, że część jego rodziny mieszka w Anglii. Pomiedzy Jackiem Aubrey’em a kapitanem Cristy-Paliere zawiązuje się przyjaźń, która przewijać się będzie w kolejnych powiesciach serii.

Pod koniec książki, Stephen Maturin i Jack Aubrey są świadkami dwóch bitew morskich. Z pokładu Desaix obserwują nieudany atak admirała Jamesa Saumareza na francuski szwadron i hiszpańskie baterie w zatoce Algeciras . W kilka dni później, po przybyciu do Gibraltaru, przyglądają się kolejnej akcji, tym razem ze szczytu najwyższego wzniesienia w okolicy, Rock of Gibraltar. Jack Aubrey czeka na sąd wojenny, który ma rozpatrzyć sprawe utraty Sophie. W kilka dni później odbywa się rozprawa, w której Aubrey i jego oficerowie uwolnieni są z jakichkolwiek zarzutów.
      

 

|     poezja śpiewana     |     Master and Commander     |     danek.net     |