Patrick O'Brian - Master and Commander

 -   Jack Aubrey i Stephen Maturin - przewodnik do serii   -
   Wstęp

Bohaterowie powieści

Dowódca Sophie 1

Dowódca Sophie 2

Dowódca Sophie 3

Dowódca Sophie 4

Dowódca Sophie

Kapitan   
Master and Commander - Dowódca "Sophie"

1.

Jak przyznaje sam autor serii Patrick O'Brian, podstawą wielu wydarzeń w cyklu, a szczególnie w pierwszej książce, "Master and Commander" (w Polsce znanej jako "Kapitan Sophie"), jest życie prawdziwego kapitana Royal Navy, Lorda Cochrane. Dowodząc małym brygiem Speedy, Lord Cochrane stał się na początku XIX wieku postrachem francuskich i hiszpańskich statków handlowych na zachodnim Morzu Śródziemnym.

Mały i słabo uzbrojony, Speedy uważany był powszechnie w Marynarce Królewskiej za parodię okrętu wojennego. Sam Lord Cochrane pisał w swoich pamiętnikach: "...z początku Lord Keith miał zamiar dać mi Bonne Citoyenne, świetną korwetę z osiemnastoma działami, ale w międzyczasie brat jego sekretarza przyjechał z Gibraltaru... i urzędas oczywiście tak wykombinował, że najlepszy slup został oddany jego bratu, a dla mnie pozostał Speedy, najgorsza krypa na przystani." Podobieństwo tego wydarzenia do okoliczności, w jakich Jack Aubrey objął komendę Sophie, nie pozostawia czytelnikowi żadnych wątpliwości.

Tak jak Cochrane przygotowując Speedy do akcji, Sophie również musiała zwrócić parę dwunastofuntowych dział do magazynu, bo wątłe drewno jej poszycia nie wytrzymywało powodowanych przez ich salwy wstrząsów. Tak samo jak Speedy, również i Sophie mogla załadować tylko dziesięć ton wody. Tak jak Speedy, mała Sophie zaczyna swój pamiętny rejs w Port Mahon na Minorce, by przez wiele tygodni siać postrach w całej zachodniej części Morza Śródziemnego.

Ciąg dalszy
   

 

|     poezja śpiewana     |     Master and Commander     |     danek.net     |